Jak vybírat webhosting

 

Existují desítky společností zaobírajících se webhostingem. Proto je potřebné pečlivé zvážit tyto hlavní body tak, aby Váš výběr byl založen na dobrých informacích.


Kapacita serveru webhostingu


Nejdřív si promyslete, kolik místa na serveru zabere Vaša stránka. Pokud neplánujete ukládání programů nebo shromažďování obrázků, soubory, které budou tvořit Vašu webovou stránku zaberou pouze 1 až 5 megabajtů. Mnoho společností Vám nabídne kapacitu stovek megabajtů za velmi výhodnou cenu, to vše pouze proto, aby vytlačili konkurenci. Ale každý megabajt se v budoucnu může hodit a určitě je potřeba počítat s nárůstem potřebné kapacity.


Na běžnou firemní prezentaci postačuje 50 MB (megabajtů). Pokud Vám ale webhostingová společnost nabídne 2500 MB prostor za dobrou cenu, neváhejte a objednejte.


Rychlost přenosu


Tento výběr by měl být založen na stejném principu jako předtím. Ačkoliv jste přesvědčeni, že Vaše stránka by měla být podobná portálům Amazon nebo Yahoo, a že budete mít tisícky správ, nepotřebujete extrémně rychlý přenos dat, pokud, jak jsme již uvedli předtím, nebudete uskladňovat programy nebo shromažďovat množství obrázků. Dokonce i většinou používané HTML stránky, i s velkou výměnou informací, využívají pouze několik gigabajtů z celkové maximální kapacity.


Je rovněž potřeba dávat si pozor na firmy, které nabízejí neomezenou kapacitu přenosu, ale ve smlouvě jsou podmínky napsány drobným písmem. proto si velice pečlivě přečtěte všechny podmínky a body smlouvy dřív, než se definitivně rozhodnete. 5 nebo 10 gigabajtový přenos bohatě stačí pro malý až střední rozsah podnikání nebo pro osobní schránku.


Technická podpora


Velice důležitá věc, kterou musíte zvážit při výběru webhostingu je technická podpora, kterou nabízí firma a jak snadno se s ní lze skontaktovat v případě potřeby. Nejlepší je, když je firma telefonicky dosažitelná celých 24 hodin, a to ve všech 7 dnech. Měli by jste si najít takovou firmu, která je v čase, když ji potřebujete snadno dosažitelná. Nic nejde víc na nervy, než pokud jste uprostřed práce na svojí webové stránce a potřebujete důležitou informaci, aby jste se nedokázali skontaktovat s webhostingovou firmou, která by problém odstránila.


Garance dostupnosti


Další důležitá věc, která určuje výběr webhostingové společnosti je, jak dlouhý čas jsou její servery mimo provoz. Nezáleží na tom, zda jste uskutečnili výhodný obchod, týkající se kapacity serveru nebo velikosti stránky, příp. jakou technickou podporu budete mít,  pokud Vaše stránka nebude schopna přijímat návštěvníky z důvodu, že server, na kterém je stránka umístěna není moderní a funkční. Je pochopitelné, že chcete mít firmu, která Vám zaručí nejvyšší procento - nejvyšší podíl využívaného času.


Samozřejmě, servery jsou občas odstavovány, ale pouze na krátký čas za účelem údržby nebo modernizace a proto žádná společnost Vám nemůže zabezpečit 100%-ní využívání času. Vy ale určitě požadujete, aby Vaša webová stránka byla umístěna na spolehlivých, dobře udržovaných serverech, které nemají neustálé problémy, vyžadující odstávku na dlouhou dobu.